Линкови

Ads 468x60px

.

четвртак, 26. јануар 2017.

СВЕТИ САВА - ПРВИ АРХИЕПИСКОП СРПСКИ




Син Стефана Немање, великог жупана српског, рођен 1169. године. Као младић жудео за духовним животом, због чега је одбегао у Свету Гору где се замонашио и са ретком ревношћу прошао цео подвижнички устав. Немања последује примеру сина, те и сам дође у Свету Гору, где се замонаши и умре као монах Симеон. Сава је издејствовао код цара и патријарха независност Српске цркве, и постао први архиепископ српски. Подигао је, заједно са оцем својим, манастир Хиландар, а потом и многе друге манастире, цркве и школе по земљи српској. Путовао је у два маха на поклоњење светињама у Светој Земљи. Мирио браћу своју, завађену око власти; мирио Србе са суседима њиховим, и стварајући Српску цркву, стварао је кроз то српску државу и културу. Уносио је мир међу све балканске народе и радио је на добру свих, због чега је и био поштован и вољен од свих Балканаца. Народу српском он је дао хришћанску душу, која није пропала са пропашћу државе српске. Скончао у Трнову у време цара Асена, разболевши се после службе Божје на Богојављење, 12. јануара 1236. године. Тело му пренео краљ Владислав у манастир Милешеву, одакле га Синан-паша дигне и спали на Врачару у Београду, 27. априла 1594. године (в. 27. април).


Тропар (глас 3):
 Пути воводјашчаго в жизањ, наставник и первопрестолник и учитељ бил јеси; первјеје бо пришед, свјатитељу Саво, отечество твоје просвјетил јеси и порадив тоје духом свјатим, јако древа маслинаја в мислењем раји насадил јеси всеосвјашченаја твоја чада. Тјем јако апостолом и свјатитељем сопрестолнак, чтушче тја молим: моли Христа Бога даровати нам велију милост.


ПЕСМЕ  СВЕТОМ  САВИ

Ко  удара  тако  позно

Ко удара тако позно у дубину ноћног мира
На капији затвореној светогорског манастира?
„Већ је прошло тавно вече, и нема се поноћ хвата,
Седи оци, калуђери, отвор’те ми тешка врата.
Светлости ми душа хоће, а одмора слабе ноге,
Клонуло је моје тело, уморне су моје ноге –
Ал’ је крепка воља моја, што ме ноћас вама води,
Да посветим живот роду, отаџбини и слободи.
Презрео сам царске дворе, царску круну и порфиру,
И сад ево светлост тражим у скромноме манастиру.
Отвор’те ми, цасни оци, манастирска тешка врата,
И примите царског сина ко најмлађег свога брата…“
Зашкрипаше тешка врата, а над њима сова прну
И с крештањем разви крила и склони се у ноћ црну.
А на прагу храма светог, где се Божје име слави,
Са буктињом упаљеном, настојник се отац јави.
Он буктињу горе диже, изнад своје главе свете,
И угледа, чудећи се, безазлено босо дете.
Високо му бледо чело, помршене густе власи,
Али чело узвишено, божанствена мудрост краси.
За руку га старац узе, пољуби му чело бледо,
А кроз сузе прошапута: „Примамо те, мило чедо“.
* * *
Векови су прохујали, од чудесне оне ноћи,-
Векови су прохујали и многи ће јоште проћи –
Ал’ то дете јоште живи, јер његова живи слава,
Јер то дете беше Растко, син Немањин, Свети Сава.



 И  К  О  Н  Е 
































четвртак, 19. јануар 2017.

Сабор Светог Јована Крститеља - Јовањдан






Због тога што је Јованова главна улога у животу одиграна на дан Бојогављења, Црква је од старине посветила дан по Богојављењу спомену његовом. За овај дан везује је још и догађај са руком Претечином. Јеванђелист Лука пожелео је да пренесе тело Јованово из Севастије, где је велики пророк и посечен био од Ирода, у Антиохију, своје родно место. Но успео је само да добије и пренесе једну руку која се у Антиохији чувала до десетог века, па је после пренета у Цариград, одакле је и нестала у време Турака. Свети Јован прославља се неколико пута у години, но највише свечара има овога дана, 7. јануара. Међу личностима јеванђелским, које окружавају Спаситеља, личност Јована Крститеља заузима сасвим засебно место, како по начину свога доласка у свет, тако и по начину живота у свету, и по улози крштавања људи за покајање и крштења Месије, и тако најзад по своме трагичном изласку из овог живота. Он је био такве моралне чистоте да се, ваистину, пре могао назвати ангелом, како га Свето Писмо и назива, него ли смртним човеком. Од свих осталих пророка свети Јован се разликује нарочито тиме што је он имао ту срећу да је могао и руком показати свету Онога кога је пророковао. За руку светог Јована прича се да ју је сваке године на дан светитељев архијереј износио пред народ. Понекад се та рука јављала раширена, а понекад и згрчена. У првом случају означавала је родну и обилну годину, а у другом неродну и гладну (в. датуме у години: 24. фебруар; 25. мај ; 24. јун; 29. август.



Тропар, глас 2.

 Успомена праведника слави се похвалама, а теби је, Претечо, довољно сведочанство Господње да си, се заиста показао часнији и од пророка, јер си се удостојио да у реци крстиш Онога кога си проповедао. Зато, пострадавши за истину, радујући се, објавио си радосну вест онима који су у Аду, о Богу који се јавио у телу и узео грех света и који нам дарује велику милост.

Кондак, глас 6.

Уплашивши се Твог доласка у телу, Јордан се са страхом врати. Испуњавајући пророчку службу, Јован се уплаши. Анђелске чете зачудише се гледајући Те како се телом у реци крштаваш. Сви који су у тами, бејаху обасјани опевајући Тебе, који си се јавио и све просветлио.


  И  К  О  Н  Е























Песма  Светом Јовану

О свети Јоване
Дивни Крститељу
Ти Претеча беше
Славном Спаситељу.

Ти чистотом твојом
Људске душе текну
И ко страшна труба
Са Јордана јекну.

Будећ људе од сна
И порока лена,
Кад секира беше
Близу до корена

Ја се теби клањам
Ја се теби молим
Помози да свакој
Напасти одолим.

Дај ми од твог срца
Лавовске јачине,
Дај ми од товог духа
Ангелске белине.

Дај ми твоје моћи,
Да постанем пробом,
Богу се покорит
и владати собом.

Крстити се постом
Чистити се бдењем
Сладити молитвом
И небесним зрењем.

И без страха ходит
Мучеништву сваком
Са храброшћу твојом
И са вером јаком!

О свети Јоване,
Божји Угодниче
И за вишњу правду
Славни Мучениче

Ти кога се војске
Нечастивих боје,
Немој се оглушит
О мољење моје.

Но укрепи мене
Молитвама твојим,
Да ко свећа право
Пред Господом стојим!



.




недеља, 8. јануар 2017.

Свети Архиђакон Стефан




Сродник апостола Павла, и Јеврејин од оних Јевреја, који живљаху по областима јелинским. Беше Стефан први од седам ђакона, које апостоли свети рукоположише и поставише на службу око помагања сиротних у Јерусалиму. Зато се и прозва архиђаконом. Силом вере своје Стефан чињаше чудеса велика међу људима. Злобни Јевреји препираху се с њим, но биваху увек побеђивани његовом мудрошћу и силом Духа, који кроз њега дејствоваше. Тада посрамљени Јевреји, навикнути на потворе и клевете, узбунише и народ и старешине народне против невиног Стефана, клеветајући га као да је хулио на Бога и на Мојсеја. Брзо нађоше лажне сведоке који то потврдише. Тада Стефан стаде пред народ, и сви видеше лице његово „као лице ангела” ##(Дап 6, 15),>>П(Дап)## то јест лице му беше озарено благодатном светлошћу као негда Мојсеју, кад је с Богом говорио. И отвори Стефан уста своја и изређа многа доброчинства и чудеса Божја, која Бог учини у прошлости народу израиљском као и многе злочине и противљење Богу од стране тога народа. Нарочито их изобличи за убиство Христа Господа назвавши их „издајницима и крвницима” (Дап 7, 12). И док они шкргутаху зубима, Стефан погледа и виде небо отворено и славу Божју. И то што виде, он објави Јеврејима: „Ево видим небеса отворена и Сина Човечјега гдје стоји с десне стране Бога” (Дап 7, 56). Тада га пакосници изведоше ван града и убише камењем. Међу мучитељима његовим беше и његов сродник Савле, доцније апостол Павле. У то време стајаше у даљини на неком камену Пресвета Богородица са светим Јованом Богословом и гледаше мучеништво овога првог мученика за истину Сина њеног и Бога, молећи се Богу за Стефана. То се десило на годину дана после силаска Духа Светога на апостоле. Тело светог Стефана тајно узе и сахрани на своме имању Гамалил, кнез јеврејски и потајни хришћанин. Тако славно сконча овај првенац међу мученицима хришћанским и пресели се у Царство Христа Бога.

Тропар, глас 4.

Добар бој си војевао првомучениче Христов и Апостоле, и изобличио си безбожност мучитеља, каменован си од руку безаконика, а примио си венац из Деснице одозго, Бога си молио вапијући: Господе, не прими им ово за грех!

Кондак, глас 3.

 Јуче нам Господ у телу дође, а слуга данас из тела изиђе. Јуче се роди телом Онај који влада, а данас се слуга каменује. Због Њега и умре божански првомученик Стефан.


И К О Н Е 

























петак, 6. јануар 2017.

Рождество Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа.




Рождество Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа.

„А кад се наврши вријеме, посла Бог Сина својега јединороднога” (Гал 4, 4), да спасе род људски. И кад се испуни девет месеци од благовести, коју јави архангел Гаврил Пресветој Деви у Назарету, говорећи: „Радуј се, благодатна... ево зачећеш и родићеш сина, и надјени му име Исус” (Лк 1, 18 и 31). У то време изиђе заповест од кесара Августа, да се попише сав народ у Царевини римској. Сходно тој заповести требаше свако да иде у свој град и тамо се упише. Зато Јосиф Праведни дође с Пресветом Девом у Витлејем, град Давидов, јер обоје беху од царског колена Давидова. Па како се у тај малени град слеже много народа ради пописа, не могоше Јосиф и Марија наћи конака ни у једној кући, због чега се склонише у једну пећину овчарску, где пастири овце своје затвараху. У тој пећини, а у ноћи између суботе и недеље, 25. децембра роди Пресвета Дева Спаситеља света, Господа Исуса Христа. И родивши Га без бола, као што Га је и зачела без греха, од Духа Светога, а не од човека, она Га сама пови у ланене пелене, поклони Му се као Богу и положи Га у јасле. Потом приђе и праведни Јосиф, и он Му се поклони као божанском плоду девичанске утробе. Тада дођоше и пастири из поља, упућени од ангела Божјег, и поклонише Му се као Месији и Спаситељу. И чуше пастири мноштво ангела Божјих где поју: „Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља” (Лк 2, 14). У то време стигоше и три мудраца с Истока вођени чудесном звездом, са даровима својим: златом, ливаном и измирном, и поклонише Му се као Цару над царевима, и дариваше Га даровима својим (Мт 2). Тако дође у свет Онај, чији долазак би проречен од пророка, роди се онако како би проречено: од Пречисте Деве, у граду Витлејему, од колена Давидова по телу, у време када више не беше у Јерусалиму цара од рода Јудина, него цароваше Ирод туђин. После многих Својих праобраза и наговештења, изасланика и весника, пророка и праведника, мудраца и царева, најзад се јави Он, Господар света и Цар над царевима, да изврши дело спасења људског, које не могоше извршити слуге Његове. Њему нека је вечна слава и хвала. Амин.

ТРОПАР (глас 4):

Рождество Твоје Христе Боже наш, возсија мирови свјет разума, в њем бо звјездам служашчи, звјездоју учахусја, тебје клањатисја солнцу правди, и Тебе вједјети с висоти востока, Господи слава Тебје.

+  +  +

Из љубави жарке Ти сe c неба спусти,
Из вечне красоте у ругобу муке,
Из вечне светлости у мрак злобни, густи,
Дављеним у греху пружи свете руке.
Зачуди се небо, земља затресе се:
Добро дошо, Христе! Људи, радујте се!
Из љубави жарке, којом свет сотвори,
Ко роб се понизи, да робље одрешиш,
Да обновиш кућу што Адам разори,
Да мрачне просветиш, грешне да разрешиш.
Љубав не зна страха нити понижења.
Добро дошо Христе, Владико спасења!
Из љубави жарке, Царе свих красота,
Ти остави блесак красних херувима,
У пећину сиђе људскога живота
C буктињом и миром очајним људима.
Устраши се земља: како да Т' одржи?
Добро дошо, Христе. Тебе небо држи!
Девица прекрасна давно Ти се нада,
Земља Ти ју диже да се кроз њу спустиш
C високог престола, из небеског града,
Да донесеш здравље, грехе да отпустиш.
O девице света, кадилнице златна,
Слава ти и хвала, мати благодатна!



И К О Н Е














уторак, 3. јануар 2017.

Из наше мале радионице



Помаже Бог драги наши,ево нових икона из наше мале радионице,које су рађене током ових зимских месеци.

Иконе су рађене са благословом наше светости Патријарха Српског Господина  Иринеја  и нашег Владике Нишког .

Иконе су рађене за наше  епархиске продавнице, манастире цркве,  али  се могу  наћи  и  у  вашем  дому .

Радимо их у три стандардна формата :

- Мале       - А5
- Средње   - А4
- Велике    - А3 

Израђујемо и иконе на кори дрвета, које су свака за себе - уникат.

Икона Богородица Умиљење, са позлатом 
- димензије - A3 ... 42х30 цм.  
- цена: 1500 дин.


Христ Пантократор Хиландарски
- димензије  - A4...  32х23 цм
- цена: 800 дин.


Икона Богородица са Христом, 
- димензије  -А4 ...   30х20 цм.  
- цена: 800 дин.


Икона распеће Христово на крсту, 
- димензије  40х28 цм.  
- цена: 1500 дин.





 Икона мала -  Благослов за дом
- димензије  13х17 цм.  
- цена: 400 дин.
ради се у две варијанте, па која вам се више свиди.


ИКОНЕ   СА  ОРНАМЕНТОМ


Икона Св. Архангел Михаил 
са орнаментом на раму иконе
- димензије - A3 ... 42х23 цм.  
- цена: 1500 дин.



Икона Света Петка
са орнаментом на раму иконе
- димензије - A3 ... 42х23 цм.  
- цена: 1500 дин


ИКОНЕ  НА  КОРИ  ДРВЕТА







Иконе на кори се раде  
у приближним форматима  А5  и  А4 
цена од 500 - 1500 динара


Радимо иконе и по вашој жељи и захтеву,можете нам послати ваше иконе, мејлом а мићемо урадити онако како ви желите, а могућ је и сваки договор по питању димензија, облика и коришћења позлате  или орнамената на икони.


Све иконе шаљемо на вашу кућну адресу,

а платићете поштару  приликом преузимања.


+ + +
погледајте и остале наше радове и галерију икона

на интернет адреси:




Контакт: cdpravoslavlje@gmail.com

или  062/ 43 68 43   -  позовите да се договоримо

Свако вам добро од Господа 
  вама и вашим најмилијима:

Иконе Православља

.. ЉУБАВ...








“Ako језике човечије и анђеоске говорим,а љубави немам,

онда сам као звоно које звони, или прапорци који звече.


И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знањ,и ако имам

сву веру да и горе премештам,а љубави немам,ништа сам.


И ско раздам све имање своје,и ако предам тело свије да се сажеже,

а љубави немам,ништа ми не помаже.Љубав дуго трпи,благотворна је,


љубав не завиди,љубав се не велича,не надима се,

Не чини шта не ваља,не тражи своје,не срди се,не мисли о злу,


Не радуј се неправди,а радуј се истини,

Све сноси,све верује,свему се нада,све трпи..




Свети Апостол Павле